Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

Translate

czwartek, 18 września 2014

GRZYBY MARYNOWANE

Obierając grzyby odrazu je segreguję i każdy gatunek kładę oddzielnie. Do marynowania wybieram grzyby nieduże, tylko główki. Oczywiście średnie lub nieco większe główki można przekroić za wyjątkiem rydzów. Rydze podobno pojawiły się w naszych lasach  w większych ilościach.
    Obrane grzyby należy starannie umyć z piasku i igieł i wlać do garnka ,dodając  około 2 litrów wody. Grzyby trzeba obgotować po zagotowaniu 30 minut. Następnie czynność tą powtórzyć  z tym że należy gotować je jeszcze 20 minut. Potem przygotowujemy zalewę, którą gotujemy 10 minut. SKŁADNIKI  ZALEWY :

2 szklanki wody,   2 szklanki octu 10 %, 2 łyżeczki soli, 4 łyżeczki cukru.

Do każdego słoiczka trzeba włożyć po 1 ziarnku ziela angielskigo, 2 ziarenka pieprzu ziarnistego, listek laurowy, kilka ziarenek gorczycy.

Zimną zalewą zalej grzyby z przyprawami i dobrze zakręć. Pasteryzuj 15 minut słoiczki po koncentratach, a słoiczki po dżemach 20 minut, oczywiście po zagotowaniu wody. Podczas pasteryzacji do garnka włóż ścierkę.


SMACZNEGO !


wtorek, 16 września 2014

GRZYBY

Rozpocżął się sezon na grzyby ,więc na pewno warto wybrać się do lasu, aby nazbierać na zimę. Grzyby jadalne są używane głównie z powodu wartości smakowych i zapachowych. Z grzybów sporządza się susz, różne przetwory i mrozi. Grzyby jadalne  zawierają  glikogen,białka, tłuszcz, substancje aromatyczne, enzymy ,sole mineralne. W Polsce najbardziej popularne to borowiki, rydze, maślaki, koźlarze, podgrzybki, kurki. Zbierając grzyby bardzo trzeba uważać na trujące.Trujące grzyby są bardzo podobne do jadalnych, więc zbierajmy te które na pewno znamy. Ponadto nie wolno niszczyć sciółki.Grzybiarzom życzę udanych zbiorów.

Publikuję poniżej  zdjęcia  z naszych zbiorów.





piątek, 5 września 2014

CHRZAN TARTY NA ZIMĘ

Chrzan  to bylina warzywna z rodziny krzyżowych, która jest uprawiana w Europie od  XVII wieku . Posiada liście duże, wydłużone, ząbkowane. Korzenie są rozgałęzione długie i grube. Używa się ich jako przyprawę  o ostrym smaku. Korzenie zawierają bardzo dużo olejku eterycznego.Mają dużą wartość kaloryczną  i witaminową , głównie witaminę C.
Znajoma podała mężowi korzeń chrzanu, wykopany na działce , a  także przepis  na wykonanie  go na zimę do słoików. Przy wykonaniu tej potrawy można się popłakać, z powodu dużej zawartości olejków eterycznych, ale warto się pokusić , żeby sporządzić samemu.

                                            CHRZAN TARTY     
   SKLADNIKI : 2 korzenie chrzanu ,2 łyzki cukru, 1/2 łyżeczki soli, sok z 1 cytryny, 3-4 łyżki przegotowanej wody, łyżeczka octu winnego.


WYKONANIE :Korzenie chrzanu obierz i umyj dokładnie wodą. Następnie potnij chrzan na mniejsze kawałeczki i namocz w  zimnej wodzie przez godzinę. Chrzan zetrzyj na tarce o najmniejszych oczkach, ale  kto posiada tarkę do warzyw do maszynki do mielenia mięsa firmy Zelmer, to może na niej zetrzeć.


 
 
Utarty chrzan trzeba zaraz skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniał.  Do utartego chrzanu wlej wodę, dodaj cukier sól do smaku . Trzeba to wymieszać i dodać octu winnego.  Doprawiony chrzan przełóż do niedużych słoiczków .Słoiki schowaj do lodówki, a jak chcesz dłużej przechowywać to
 pasteryzuj 15 minut. SMACZNEGO!